Answer:
L = 0.97 m
Explanation:
Given
wavelength of light λ = 633 nm
Diameter of the hole d = 0.5 mm
Diameter of the central maxima D = 3.0 mm
To find
Distance of the screen L = ? m
Solution
[tex]D=\frac{2.44 \times \lambda L}{d} \\L= \frac{d \times D}{2.44 \times \lambda} \\L= \frac{0.0005 \times 0.003}{2.44 \times 633 \times 10^{-9} } \\L = 0.97 m[/tex]