What is the radius of a tightly wound solenoid of circular cross-section that has 180turns if a change in its internal magnetic field of 3.0 T/s causes a 6.0 A current to flow?The resistance of the circuit that contains the solenoid is 17 ȍ. The only emf source forthe circuit is the induced emf.

Respuesta :

Answer:

Radius of cross section, r = 0.24 m

Explanation:

It is given that,

Number of turns, N = 180

Change in magnetic field, [tex]\dfrac{dB}{dt}=3\ T/s[/tex]

Current, I = 6 A

Resistance of the solenoid, R = 17 ohms

We need to find the radius of the solenoid (r). We know that emf is given by :

[tex]E=N\dfrac{d\phi}{dt}[/tex]

[tex]E=N\dfrac{d(BA)}{dt}[/tex]

Since, E = IR

[tex]IR=NA\dfrac{dB}{dt}[/tex]

[tex]A=\dfrac{IR}{N.\dfrac{dB}{dt}}[/tex]

[tex]A=\dfrac{6\ A\times 17\ \Omega}{180\times 3\ T/s}[/tex]

[tex]A=0.188\ m^2[/tex]

or

[tex]A=0.19\ m^2[/tex]

Area of circular cross section is, [tex]A=\pi r^2[/tex]

[tex]r=\sqrt{\dfrac{A}{\pi}}[/tex]

[tex]r=\sqrt{\dfrac{0.19}{\pi}}[/tex]

r = 0.24 m

So, the  radius of a tightly wound solenoid of circular cross-section is 0.24 meters. Hence, this is the required solution.

ACCESS MORE
EDU ACCESS