Answer:
7.5 m
Explanation:
[tex]v [/tex] = initial speed of the ball = 8 m/s
[tex]\theta[/tex] = angle of launch = 40° deg
Consider the motion along the vertical direction :
[tex]v_{oy}[/tex] = initial velocity along vertical direction = [tex]v Sin\theta[/tex] = 8 Sin40 = 5.14 m/s
[tex]a_{y}[/tex] = acceleration along vertical direction = - 9.8 m/s²
[tex]t[/tex] = time of travel
[tex]y[/tex] = vertical displacement = - 1 m
Using the kinematics equation
[tex]y = v_{oy}t + (0.5)a_{y}t^{2}[/tex]
[tex]- 1 = (5.14)t + (0.5)(- 9.8)t^{2[/tex]
[tex]t[/tex] = 1.22 sec
Consider the motion along the horizontal direction :
[tex]v_{ox}[/tex] = initial velocity along horizontal direction = [tex]v Sin\theta[/tex] = 8 Cos40 = 6.13 m/s
[tex]a_{x}[/tex] = acceleration along vertical direction = 0 m/s²
[tex]t[/tex] = time of travel = 1.22 sec
[tex]x[/tex] = horizontal displacement = ?
Using the kinematics equation
[tex]x = v_{ox}t + (0.5)a_{x}t^{2}[/tex]
[tex]x = (6.13)(1.22) + (0.5)(0)(1.22)^{2[/tex]
[tex]x[/tex] = 7.5 m