Answer:
0.132 m
Explanation:
[tex]m[/tex] = mass of the ion = 5.29 x 10⁻²⁷ kg
[tex]q[/tex] = magnitude of charge on singly charged ion = 1.6 x 10⁻¹⁹ C
[tex]r[/tex] = radius of circular path followed by singly charged ion
[tex]v[/tex] = speed of the ion = 1.13 x 10⁶ m/s
[tex]B[/tex] = magnitude of the magnetic field = 0.283 T
Radius of the circular path is given as
[tex]r = \frac{mv}{qB}[/tex]
[tex]r = \frac{(5.29\times 10^{-27})(1.13\times 10^{6})}{(1.6\times 10^{-19})(0.283)}[/tex]
[tex]r[/tex] = 0.132 m