If it requires 35.0 milliliters of 0.50 molar NaOH to neutralize 25.0 milliliters of HCl, what is the concentration of the HCl solution? (3 points)

Balanced equation: NaOH + HCl yields NaCl + H2O

Select one:
a. 0.36 M HCl
b. 0.70 M HCl
c. 1.1 M HCl
d. 1.4 M HCl

Respuesta :

Answer:

1.4

Explanation:

35 times .5 =25 times C. you have to get C by itself so you would have to do 35 times .5 and you get 17.5, than ÷ it by 25 and you get 1.4

Answer:

b. 0.70 M HCl is the Answer

Explanation:

Molarity (M),  Molality (m), Normality (N),  Mass %,  Parts per million(ppm), billion(ppb), thousands(ppt)  are some of the terms we use to represent the concentration of the solution that is to represent the amount of solute present in a solvent.

The Balanced Chemical equation is :

[tex]NaOH + HCl > NaCl + H_2 O[/tex]

Molarity is moles of solute present in 1L of the solution. The formula to find Molarity is

[tex]Molarity  = \frac {(moles solute)}{(volume of solution in L)}[/tex] and its unit is mol/L

Rearranging the formula

We get                          

Moles = Molarity × Volume

Plugging in the values  

[tex]moles of NaOH=0.50M\times35mL (M=mol/L)[/tex]

[tex]=0.50 mol/L \times 0.035L=0.0175 moles NaOH[/tex]

Mole ratio of NaOH: HCl is 1:1  

So moles of NaOH = moles of HCl  = 0.0175moles

So,

[tex]Molarity  = \frac {(moles solute)}{(volume of solution in L)}[/tex]

[tex]=\frac {0.0175mol}{25mL}\\\\=\frac {0.0175mol}{0.025L}\\\\=0.70M[/tex]

(Answer)

ACCESS MORE
EDU ACCESS