Respuesta :
Answer:
Part a)
[tex]W = (10 N)(2 m) = 20 J[/tex]
Part b)
[tex]\Delta K = 0.736 J[/tex]
Part c)
[tex]\Delta U = 13.2 J[/tex]
Part d)
[tex]U_{thermal} = 5.66 J[/tex]
Explanation:
Part a)
Work done by the applied force is given by the formula
[tex]W = F.d[/tex]
here we know that
[tex]F = 10 N[/tex]
[tex]d = 2 m[/tex]
[tex]W = (10 N)(2 m) = 20 J[/tex]
Part b)
As we know that the box was at rest initially and then it is moving with speed 0.80 m/s
so here we can say
[tex]\Delta K = \frac{1}{2}mv_f^2 - \frac{1}{2}mv_i^2[/tex]
[tex]\Delta K = \frac{1}{2}(2.3)(0.80)^2 - 0[/tex]
[tex]\Delta K = 0.736 J[/tex]
Part c)
Change in gravitational potential energy is given as
[tex]\Delta U = - W_g[/tex]
[tex]\Delta U = -(-mg sin\theta d)[/tex]
[tex]\Delta U = (2.3)(9.81)(sin17)(2)[/tex]
[tex]\Delta U = 13.2 J[/tex]
Part d)
Now by energy conservation law we can say that
Work done by external agent = change in kinetic energy + change in potential energy + thermal energy lost
so we have
[tex]20 = 13.6 + 0.736 + U_{thermal}[/tex]
[tex]U_{thermal} = 5.66 J[/tex]
Answer:
(a). The work done on the system by force is 20 J.
(b). The change in kinetic energy of the system is 0.736 J.
(c). The change in the gravitational potential energy of the system is 13.18 J
(d). The thermal energy of the system is 6.84 J.
Explanation:
Given that,
Mass of box = 2.3 kg
Force = 10 N
Length = 2.0 m
Angle = 17°
Speed = 0.80 m/s
(a). We need to calculate the work done
Using formula of work done
[tex]W=F\times d[/tex]
Put the value into the formula
[tex]W=10\times2.0[/tex]
[tex]W=20\ J[/tex]
The work done on the system by force is 20 J.
(b). We need to calculate the change in kinetic energy of the system
Using formula of change of kinetic energy
[tex]\Delta K.E=K.E_{f}-K.E_{i}[/tex]
[tex]\Delta K.E=\dfrac{1}{2}mv^2-0[/tex]
Put the value into the formula
[tex]\Delta K.E=\dfrac{1}{2}\times2.3\times(0.80)^2[/tex]
[tex]\Delta K.E=0.736\ J[/tex]
The change in kinetic energy of the system is 0.736 J.
(c). We need to calculate the change in the gravitational potential energy of the system
Using formula of gravitational potential energy
[tex]P.E=mgh\sin\theta[/tex]
Where, h = change in height
Put the value into the formula
[tex]P.E=2.3\times9.8\times2.0\sin17[/tex]
[tex]P.E=13.18\ J[/tex]
The change in the gravitational potential energy of the system is 13.18 J.
(d). We need to calculate the thermal energy of the system
Using formula of thermal energy
Work done=Change in kinetic energy+change in potential energy+change in thermal energy
[tex]\Delta U_{th}=W-\Delta K.E+-Delta P.E[/tex]
Put the value into the formula
[tex]\Delta U_{th}=20-0.736-13.18[/tex]
[tex]\Delta U_{th}=6.084\ J[/tex]
The thermal energy of the system is 6.84 J.
Hence, (a). The work done on the system by force is 20 J.
(b). The change in kinetic energy of the system is 0.736 J.
(c). The change in the gravitational potential energy of the system is 13.18 J
(d). The thermal energy of the system is 6.84 J.