Respuesta :
Answer:
The value of A is 66.6.
Step-by-step explanation:
Consider the provided information.
The mean score on the National Drivers Test was 69.9 with a standard deviation of 3.3 points.
It is given that the test scores are approximately bell-shaped and approximately 68% of all test scores were between two values A and B.
Therefore, the probability is 0.68,
The standard deviation [tex]\sigma=3.3[/tex] and [tex]\mu=69.9[/tex]
To find the value of A use the formula: [tex]A=\mu-\sigma[/tex]
Substitute the respective values in above formula.
[tex]A=69.9-3.3[/tex]
[tex]A=66.6[/tex]
Hence, the value of A is 66.6.
Similarly, we can find the value of B as: [tex]B=\mu+\sigma[/tex]
[tex]B=69.9+3.3[/tex]
[tex]B=73.2[/tex]
The value of B is 73.2.
The true mean value lies between 66.6 and 73.2.
Answer: The value of A is 66.6.
Step-by-step explanation:
According to the Empirical rule ,
Approximately 68% of all data values lies within one standard deviation from the mean.
Given : The GMAC Insurance company reported that the mean score on the National Drivers Test was 69.9 with a standard deviation of 3.3 points.
The test scores are approximately bell-shaped.
Then , Approximately 68% of all test scores were between 69.9- 3.3 and 69.9+3.3.
i.e. Approximately 68% of all test scores were between 66.6 and 73.2 .
On comparing it to the statement, "Approximately 68% of all test scores were between two values A and B. "
Hence, the value of A is 66.6.