Respuesta :
Answer : The equilibrium concentration of [tex]CH_3OH[/tex] will be, (C) [tex]2.82\times 10^{-1}[/tex]
Explanation : Given,
Equilibrium constant = 14.5
Concentration of [tex]CO[/tex] at equilibrium = 0.15 M
Concentration of [tex]H_2[/tex] at equilibrium = 0.36 M
The balanced equilibrium reaction is,
[tex]CO(g)+2H_2(g)\rightleftharpoons CH_3OH(g)[/tex]
The expression of equilibrium constant for the reaction will be:
[tex]K_c=\frac{[CH_3OH]}{[CO][H_2]^2}[/tex]
Now put all the values in this expression, we get:
[tex]14.5=\frac{[CH_3OH]}{(0.15)\times (0.36)^2}[/tex]
[tex][CH_3OH]=2.82\times 10^{-1}M[/tex]
Therefore, the equilibrium concentration of [tex]CH_3OH[/tex] will be, (C) [tex]2.82\times 10^{-1}[/tex]