Respuesta :
Answer:
Confidence Interval for the proportion of all teenagers who want more family discussions about school is ( 31.6% , 42.4% )
Step-by-step explanation:
Given:
Number of teenagers in the sample , n = 531
Percentage of people like more discussion about family's financial situation = 46%
Percentage of people like more discussion about school, [tex]\hat{p}[/tex] = 37%
Percentage of people like more discussion about religion = 30%
To find: Confidence Interval for the proportion of all teenagers who want more family discussions about school
Level of confidence, α = 100 - 99 = 1% = 0.01
We know that
Critical Value for given level of significance, [tex]z_c[/tex] = 2.58
The Standard Deviation,
[tex]\sigma_{\hat{p}}=\sqrt{\frac{\hat{p}(1-\hat{p})}{n}}=\sqrt{\frac{0.37\times(1-0.37)}{531}}=0.021[/tex]
The Required Confidence Interval is,
[tex]\hat{p}\pm z_c.\sigma_{\hat{p}}=0.37\pm(2.58\times0.021)=0.37\pm0.0542[/tex]
[tex]=(0.37-0.0542,0.37+0.542)=(0.316,0.424)[/tex]
Hence the Require confidence interval is ( 0.316 , 0.424 ).
Therefore, Confidence Interval for the proportion of all teenagers who want more family discussions about school is ( 31.6% , 42.4% )
From the information given, the 99% confidence interval estimate of the proportion of all teenagers who want more family discussions about school is (0.316, 0.424).
In a sample with a number n of people surveyed with a probability of a success of [tex]\pi[/tex], and a confidence level of [tex]\alpha[/tex], we have the following confidence interval of proportions.
[tex]\pi \pm z\sqrt{\frac{\pi(1-\pi)}{n}}[/tex]
In which
z is the z-score that has a p-value of [tex]\frac{1+\alpha}{2}[/tex].
The information given are as follows:
- Sample size of [tex]n = 531[/tex].
- Sample proportion of [tex]\pi = 0.37[/tex].
99% confidence level
So [tex]\alpha = 0.99[/tex], z is the value of Z that has a p-value of [tex]\frac{1+0.99}{2} = 0.995[/tex], so [tex]z = 2.575[/tex].
The lower limit of this interval is:
[tex]\pi - z\sqrt{\frac{\pi(1-\pi)}{n}} = 0.37 - 2.575\sqrt{\frac{0.37(0.63)}{531}} = 0.316[/tex]
The upper limit of this interval is:
[tex]\pi + z\sqrt{\frac{\pi(1-\pi)}{n}} = 0.37 + 2.575\sqrt{\frac{0.37(0.63)}{531}} = 0.424[/tex]
The 99% confidence interval estimate of the proportion of all teenagers who want more family discussions about school is (0.316, 0.424).
A similar problem is given at https://brainly.com/question/15043877