A physical fitness association is including the mile run in its secondary-school fitness test. The time for thisevent for boys in secondary school is known to possess a normal distribution with a mean of 460 seconds and a standard deviation of 60 seconds. Find the probability that a randomly selected boy in secondary school can run the mile in less than 322 seconds.

Respuesta :

Answer:  0.0107

Step-by-step explanation:

Given : The time for the event for boys in secondary school is known to possess a normal distribution with

[tex]\mu=460\text{ seconds}\\\\\sigma=20\text{ seconds}[/tex]

Let x be the random variable that represents the time for mile run in its secondary-school fitness test.

z-score : [tex]\dfrac{x-\mu}{\sigma}[/tex]

[tex]z=\dfrac{322-460}{60}=-2.3[/tex]

Now, the probability that a randomly selected boy in secondary school can run the mile in less than 322 seconds is given by :-

[tex]P(x<322)=P(z<-2.3)=0.0107241\approx0.0107[/tex]

Hence, the probability that a randomly selected boy in secondary school can run the mile in less than 322 seconds = 0.0107

ACCESS MORE
EDU ACCESS