As a woman walks, her entire weight is momentarily placed on one heel of her high-heeled shoes. Calculate the pressure exerted on the floor by the heel if it has an area of 1.50 cm2 and the woman’s mass is 55.0 kg. Express the pressure in Pa. (In the early days of commercial flight, women were not allowed to wear high-heeled shoes because aircraft floors were to

Respuesta :

Answer:

3.6 x 10⁶ Pa

Explanation:

A = Area of the heel = 1.50 cm² = 1.50 x 10⁻⁴ m²

m = mass of the woman = 55.0 kg

g = acceleration due to gravity = 9.8 m/s²

Force of gravity on the heel is given as

F = mg

Inserting the values

F = (55) (9.8)

F = 539 N

Pressure exerted on the floor is given as

[tex]P = \frac{F}{A}[/tex]

[tex]P = \frac{539}{1.5\times 10^{-4}}[/tex]

P = 3.6 x 10⁶ Pa

Answer to your question is 3.59 x 10^6 N/m^2

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico