Answer:
[tex]T_C[/tex]=118.8 K= 154.2°C
Explanation:
COP_max of carnot heat pump= [tex]\frac{T_{H} }{T_{H}-T_{C} }[/tex]
where T_H and T_C are temperatures of hot and cold reservoirs
Also COP=[tex]\frac{Q_H}{W}[/tex]
in the question [tex]COP= \frac{60}{100} \times COP_{max}[/tex]
⇒[tex]\frac{Q_H}{W} =\frac{60}{100}\times\frac{T_H}{T_H-T_C}[/tex]
heat is added directly to be as efficient as via heat pump
[tex]Q_H= W[/tex]
and T_H= 24° C= 297 K
[tex]1=\frac{60}{100}\times \frac{297}{297-T_C}[/tex]
on calculating the above equation we get
[tex]T_C[/tex]=118.8 K
the outdoor temperature for efficient addition of heat to interior of home
[tex]T_C[/tex]=118.8 K= 154.2°C