Answer : The mass of [tex]NaN_3[/tex] reacted will be, 135.395 grams.
Explanation :
The balanced decomposition reaction will be,
[tex]2NaN_3(s)\rightarrow 2Na(s)+3N_2(g)[/tex]
First we have to calculate the moles of [tex]N_2[/tex] gas.
As we know that, at STP
22.4 L volume of [tex]N_2[/tex] gas present in 1 mole of [tex]N_2[/tex] gas
So, 70.0 L volume of [tex]N_2[/tex] gas present in [tex]\frac{70.0}{22.4}=3.125[/tex] mole of [tex]N_2[/tex] gas
Now we have to calculate the moles of [tex]NaN_3[/tex].
From the balanced reaction, we conclude that
As, 3 mole of [tex]N_2[/tex] produced from 2 moles of [tex]NaN_3[/tex]
So, 3.125 mole of [tex]N_2[/tex] produced from [tex]\frac{2}{3}\times 3.125=2.083[/tex] moles of [tex]NaN_3[/tex]
Now we have to calculate the mass of [tex]NaN_3[/tex].
[tex]\text{Mass of }NaN_3=\text{Moles of }NaN_3\times \text{Molar mass of }NaN_3[/tex]
Molar mass of [tex]NaN_3[/tex] = 23 + 3(14) = 65 g/mole
[tex]\text{Mass of }NaN_3=2.083mole\times 65g/mole=135.395g[/tex]
Therefore, the mass of [tex]NaN_3[/tex] reacted will be, 135.395 grams.