choCE24
contestada

Amir stands on a balcony and throws a ball to his dog, who is at ground level.
The ball's height (in meters above the ground), xxx seconds after Amir threw it, is modeled by

h(x)=-(x+1)(x-7)

How many seconds after being thrown will the ball reach its maximum height?

________ seconds

I know I literally just posted one a couple minutes ago but, please help me again T-T

Respuesta :

Answer:

  3 seconds

Step-by-step explanation:

The given equation describes a parabolic curve with zeros at x=-1 and x=7. The line of symmetry of the curve is halfway between the zeros, at ...

  x = (-1 +7)/2 = 6/2 = 3

The maximum of the curve is on the line of symmetry. The ball will reach its maximum height 3 seconds after being thrown.

_____

Additional comment
The maximum height will be 16 meters.

Ver imagen sqdancefan

Answer:

12 meters

Step-by-step explanation:

got it right on khan academy

ACCESS MORE
EDU ACCESS