Could someone please help me with this? Assume that the half-life of ^14C is 6000 years. State the estimated age of a sample of mummified skin from a prehistoric human that contained 6.25 percent of an original quantity of ^14C.

Respuesta :

Given:

half life of [tex]^{14}C , t_{\frac{1}{2}}[/tex] = 6000 years

%quantity contained in sample,  [tex]N_{t}[/tex] = 6.25% [tex]N_{o}[/tex] original quantity = 0.0625[tex]N_{o}[/tex]

Formula used:

Formula for carbon dating is given by:

[tex]t = \frac{\ln \frac{N}{N_{o}}}{-0.693}.t_{\frac{1}{2}}[/tex]

where,

[tex]N_{t}[/tex] = amount of radio active material

[tex]N_{o}[/tex] = amount of original material

[tex]t_{\frac{1}{2}}[/tex] = half life

Solution:

Using the formula mentioned above with suitable values given:

[tex]t = \frac{\ln \frac{0.0625N_{o}}{N_{o}}}{-0.693}\times 6000[/tex]

[tex]t = \frac{\ln 0.0625}{-0.693}\times 6000[/tex]

t = 24005.097 years

Therefore, the estimated age of the sample of the mummified skin is 24005.097 years

ACCESS MORE
EDU ACCESS