Answer: The correct answer is [tex]4molH_2\times \frac{2molH_2O}{2molH_2}=4 molH_2O[/tex]
Explanation:
We are given:
Moles of hydrogen gas = 4 moles
As, oxygen is given in excess. Thus, is considered as an excess reagent and hydrogen is considered as a limiting reagent because it limits the formation of products.
For the given chemical equation:
[tex]2H_2(g)+O_2(g)\rightarrow 2H_2O(l)[/tex]
By Stoichiometry of the reaction:
2 moles of hydrogen produces 2 moles of water molecule.
So, 4 moles of hydrogen will produce = [tex]\frac{2molH_2O}{2molH_2}\times 4molH_2=4mol[/tex] of water.
Hence, the correct answer is [tex]4molH_2\times \frac{2molH_2O}{2molH_2}=4 molH_2O[/tex]