Respuesta :
Answer:
a) k = 2231.40 N/m
b) v = 0.491 m/s
Explanation:
Let k be the spring force constant , x be the compression displacement of the spring and v be the speed of the box.
when the box encounters the spring, all the energy of the box is kinetic energy:
the energy relationship between the box and the spring is given by:
1/2(m)×(v^2) = 1/2(k)×(x^2)
(m)×(v^2) = (k)×(x^2)
a) (m)×(v^2) = (k)×(x^2)
k = [(m)×(v^2)]/(x^2)
k = [(3)×((1.8)^2)]/((6.6×10^-2)^2)
k = 2231.40 N/m
Therefore, the force spring constant is 2231.40 N/m
b) (m)×(v^2) = (k)×(x^2)
v^2 = [(k)(x^2)]/m
v = \sqrt{ [(k)(x^2)]/m}
v = \sqrt{ [(2231.40)((1.8×10^-2)^2)]/(3)}
= 0.491 m/s
The force constant of the spring compressed by the box is 2,231.4 N/m.
The initial speed of the box that will compress the spring to 1.8 cm is 0.49 m/s.
The given parameters;
- mass of the box, m = 3.0 kg
- speed of the box, v = 1.8 m/s
- extension of the spring, x = 6.6 cm = 0.066 m
The force constant of the spring is determined by applying the principle of conservation of energy;
[tex]\frac{1}{2} kx^2 = \frac{1}{2} mv^2\\\\kx^2 = mv^2\\\\k = \frac{mv^2}{x^2} \\\\k = \frac{3 \times 1.8^2}{(0.066)^2} = 2,231.4 \ N/m[/tex]
The initial speed of the box that will compress the spring to 1.8 cm;
[tex]\frac{1}{2} mv^2 = \frac{1}{2} kx^2\\\\mv^2 = kx^2\\\\v^2 = \frac{kx^2}{m} \\\\v = \sqrt{\frac{kx^2}{m}} \\\\v = \sqrt{\frac{2,231.4 \times (0.018)^2}{3}}\\\\v = 0.49 \ m/s[/tex]
Learn more here:https://brainly.com/question/11655061