Answer: [tex]\$\ 3600[/tex]
Step-by-step explanation:
Given : A bank charges a 1% fee to process a credit card cash advance which is taken out of the cash advance amount.
The rate of fee can be also written as 0.01.
The amount of money a customer wants as a cash advance = $4,000
The amount of bank fee = [tex]0.01\times4000=40[/tex]
The amount which customer receive after cash advance has been processed = [tex]4000-40=\$3600[/tex]
Hence, the amount of money will he receive from the bank after the cash advance has been processed = [tex]\$\ 3600[/tex]