Graduation is 3 years away and you want to have $850 available for a trip. If your bank is offering a 3-year CD (certificate of deposit) paying 2% simple interest, how much do you need to put in this CD to have the money for your trip?

Respuesta :

Answer:

We need to put $801.88 amount in the bank.

Step-by-step explanation:

given that

t=3 yr

Need amount $850 after 3 yr so P= $850

Interest rate=2%

We know that for simple interest

[tex]P=A\left(1+\dfrac{rt}{100}\right)[/tex]

Where r is the Interest rate,t is the time,A is the present amount and P is principle amount after t time.

Here given that  P= $850

So now putting the values

[tex]850=A\left(1+\dfrac{2\times 3}{100}\right)[/tex]

So A=$801.88

We need to put $801.88 amount in the bank.

ACCESS MORE
EDU ACCESS