Solve the problem.

Sales of frozen pizza for a club fundraiser increased from 500 one year to 665 the next year. What was the percent increase?

75.2%

24.8%

67%

33%

Respuesta :

Answer:

33%

Step-by-step explanation:

Let's find the answer by using the following formula:

(final amount)=(initial amount)+((initial amount)*(percent increase)) so:

665=500+(500*X) where X=percent increase

Solving, we have:

X=(665-500)/500

X=0.33=33%

In conclusion, the percent increase was 33%.

ACCESS MORE
EDU ACCESS