Respuesta :

r3t40

17.

First calculate the cost of DVD,

[tex]20-9.89=10.11[/tex]

Then reduce it by 7.5%.

[tex]10.11-10.11\cdot0.075\approx\boxed{9.35}[/tex]

18.

Average is,

[tex]a=\displaystyle\Sigma_{i=1}^{n}\dfrac{a_i}{n}\Longrightarrow\dfrac{1}{n}\Sigma_{i=1}^{n}a_i[/tex]

We know that n = 30 and,

[tex]\Sigma_{i=1}^{30}a_i=3865.5[/tex]

Hence,

[tex]a=\dfrac{3865.5}{30}=\boxed{128.85}[/tex]

19.

So 2% of some number is 4586,

[tex]x\cdot0.02=4586[/tex]

Solve for x.

[tex]x=\dfrac{4586}{0.02}=\boxed{229300}[/tex]

Hope this helps.

r3t40

Answer:

Hope This Helps Bub

Step-by-step explanation:

17.

First calculate the cost of DVD,

Then reduce it by 7.5%.

18.

Average is,

We know that n = 30 and,

Hence,

19.

So 2% of some number is 4586,

Solve for x.

Hope this helps.

r3t40

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico