contestada

Gilberto Company currently manufactures 65,000 units per year of one of its crucial parts. Variable costs are $1.95 per unit, fixed costs related to making this part are $75,000 per year, and allocated fixed costs are $62,000 per year. Allocated fixed costs are unavoidable whether the company makes or buys the part. Gilberto is considering buying the part from a supplier for a quoted price of $3.25 per unit guaranteed for a three-year period. Calculate the total incremental cost of making 65,000 and buying 65,000 units. Should the company continue to manufacture the part, or should it buy the part from the outside supplier?

Respuesta :

Answer:

Incremental cost of buying the component = $69,500

Therefore the component shall be make in the company and shall not be bought from outside.

Explanation:

Provided the cost in case of manufacturing

65,000 units

Variable Cost = $1.95[tex]\times[/tex]65,000 = $126,750

Fixed Cost = $75,000

Total cost of making the product = $126,750 + $75,000 = $201,750

Total cost in case of buying the product

Price to be paid  = $3.25 [tex]\times[/tex] 65,000 = $211,250

Also the fixed cost of $60,000 will be incurred in any manner and is not avoidable.

In that case total cost of buying the product = $211,250 + $60,000 = $271,250

Incremental cost of buying the component = $271,250 - $201,750 = $69,500

Therefore the component shall be make in the company and shall not be bought from outside.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico