Respuesta :
Answer:
21.4 torr
Explanation:
The vapour pressure of a solution is lower than that of the pure solvent. And according to Raoult's law this depends of the amount of solute in the solvent. It is calculated according to the following equation
[tex]P_{A} =X_{A} P^{o} _{A}[/tex]
where [tex]P_{A} is the pressure of the solution\\ X_{A} is the mole fraction of the solvent\\ P^{o}_{A}is the mole fraction of pure solvent[/tex]
[tex]P_{A}=\frac{3.10 mol}{3.10mol+0.340mol}*23.8torr=21.4torr[/tex]
The vapour pressure is exerted by the vapours of the substances in a closed environment at a provided temperature. The vapour pressure of the resulting solution is 21.4 torr.
What is vapour pressure?
Raoult's law states that the vapour pressure of a solution is less than pure solvent and relies on the quantity of solute dissolved in the solvent.
The vapour pressure can be calculated as:
[tex]\rm P_{A} = X_{A} P^{\circ}_{A}[/tex]
Where,
[tex]\rm P_{A}[/tex] = Pressure of solution
[tex]\rm X_{A}[/tex] = Mole fraction of the solvent
[tex]\rm P^{\circ}_{A}[/tex] = Mole fraction of pure solvent
Given,
- The vapour pressure of pure water = 23.8 torr
- Moles of nonvolatile nonelectrolyte = 0.340 moles
- Moles of the water = 3.10 mol
Substituting values in the above equation we get:
[tex]\begin{aligned} \rm P_{A} &=\dfrac{3.10}{3.10+0.340} \times 23.8 \\\\&= 21.4 \;\rm torr \end{aligned}[/tex]
Therefore, 21.4 torr is the vapour pressure of the solution.
Learn more about vapour pressure here:
https://brainly.com/question/4264178