contestada

According to this chemical reaction, which is the number of grams of Fe produced from 14 moles of H2? Fe3O4 + 4 H2 → 3 Fe + 4 H2O

Respuesta :

znk

Answer:

[tex]\boxed{\text{586 g}}[/tex]

Explanation:

We know we will need a balanced equation with masses, moles, and molar masses, so let’s gather all the information in one place.

M_r:                            55.85  

            Fe₃O₄ + 4H₂ → 3Fe + 4H₂O

n/mol:                  14

1. Use the molar ratio of Fe:H₂ to calculate the moles of Fe.

[tex]\text{Moles of Fe = 14 mol H$_{2}$}  \times \dfrac{\text{3 mol Fe}}{\text{4 mol H$_{2}$}} =\text{10.5 mol Fe}[/tex]

2. Use the molar mass of Fe to calculate the mass of Fe

[tex]\text{Mass of Fe = 10.5 mol Fe} \times \dfrac{\text{55.85 g Fe}}{\text{1 mol Fe}} = \textbf{586 g Fe}\\\\\text{The reaction will produce $\boxed{\textbf{586 g}}$ of Fe}[/tex]

From the equation of the reaction,  the mass of Fe produced from 14 moles of H₂ is 588 g.

What grams of iron are produced from 14 moles of H₂?

The equation of the reaction is given as follows:

  • Fe3O4 + 4 H2 → 3 Fe + 4 H2O

From the equation of the reaction, 4 moles of H₂ produces 3 moles of Fe.

14 moles of H₂ will produce 14 * 3/4 moles of Fe = 10.5 moles of Fe.

  • Molar mass of Fe = 56 g

Mass of 10.5 moles of Fe = 56 * 10.5

Mass of 10.5 moles of Fe = 588 g

Therefore, the mass of Fe produced from 14 moles of H₂ is 588 g.

Learn more about mass and moles at: https://brainly.com/question/13314627

ACCESS MORE
EDU ACCESS