Respuesta :
Answer:
3.6 x 10^8 V
Explanation:
Q = 4 m C = 4 x 10^-3 C
r = 5 cm = 0.05 m
The formula for the potential at the surface is
Vs = K Q / r = (9 x 10^9 x 4 x 10^-3) / 0.05 = 7.2 x 10^8 V
The formula for the potential at the centre is
Vc = 3/2 Vs
Vc = 1.5 x 7.2 x 10^8 V = 10.8 x 10^8 V
The difference in potential is
V = Vc - Vs = 10.8 x 10^8 - 7.2 x 10^8 = 3.6 x 10^8 V
The potential difference between the center of the sphere and the surface of the sphere will be PD=3.6 x 10^8 V
What will be the potential difference?
It is given that:-
Charge Q = +4.00 mC or [tex]4\times10^{-3} c[/tex]
insulating sphere radius R = 5.00 cm = 0.05 m
The formula for the potential difference at the surface of the sphere is given by
[tex]V_{s} =\dfrac{K\times Q}{r} =\dfrac{9\times10^{9} \times 4\times10^{-3} }{0.05}=7.2\times10^{8} V[/tex]
The formula for the potential difference at the center of the sphere
[tex]Vc_{} =\dfrac{3}{2} \times V_{s}[/tex]
[tex]V_{c} = 1.5\times7.2\times10^{8} v = 10.8\times10^{8 } V[/tex]
The difference between the potential difference will be
[tex]V=V_{c} -V_{s} = 10.8\times10^{8} =3.6\times10^{8} V[/tex]
Thus the potential difference between the center of the sphere and the surface of the sphere will be PD=3.6 x 10^8 V
To know more about Charge follow
https://brainly.com/question/14372859