contestada

2. A block of wood of uniform density floats so that exactly one quarter of its volume is under water. The density of water is 1000 kg/m3. What is the density of the block?

Respuesta :

Answer:

2500 kg m^3

Explanation:

use formula raw * gravity * height

The density of the bock at the given specific gravity is 250 kg/m³.

Specific gravity of the block

The specific gravity of the block is the fraction of the weight of the block's weight immersed in the water.

Fraction of the block's weight immersed in water, S.G = 1/4 = 0.25

Density of the block

The density of the bock is the mass per unit volume of the block and it can be calculated as follows;

S.G = (density of block)/(density of water)

0.25 = density of block/1000 kg/m³

density of block = 0.25 x 1000 kg/m³

density of block = 250 kg/m³

Thus, the density of the bock at the given specific gravity is 250 kg/m³.

Learn more about density here: https://brainly.com/question/6838128

ACCESS MORE
EDU ACCESS