Suppose a local office store has a press that can print 53,000 brochures per hour. How many brochures can be printed during a
6 1/4 hour run?

Respuesta :

Answer:

They can print 331,250 brochures

Step-by-step explanation:

Determine quantity per 1/4 hour

53000×.25= 13,250

Multiply the 1/4 hour capacity by the number of 1/4 hour periods

6×4 (4 quarters in an hour) +1 additional 1/4 hour=25

13,250×25= 331,250

Answer:

331,250

Step-by-step explanation:

1) Convert 6 1/4 to a decimal.

6 x 4 = 24

+ 1 = 25

25 ÷ 4 = 6.25

2) Solve

53,000 x 6.25 = 331,250

Otras preguntas

ACCESS MORE
EDU ACCESS