Answer:
x(t) = 0.75 Cos8t
Explanation:
we know
F = m g
k x = m g
k = [tex]\frac{m g}{x}[/tex]
k = [tex]\frac{8 \times 32}{0.5}[/tex]
k = 512 lb/s²
now,
[tex]m\frac{\mathrm{d}^2x }{\mathrm{d} t^2}+kx=0[/tex]
m = 8 lb k = 512 lb/s²
[tex]8\frac{\mathrm{d}^2x }{\mathrm{d} t^2}+512x=0[/tex]
x(t) = C₁Cos8t + C₂Sin8t
at t = 0 x = 0.5 ft + 3 inch = 0.75 ft
C₁ = 0.75 ft
x'(t) = -0.75×8Sin8t + 8C₂Cos8t
at t=0 x'(0) = 0
8C₂ = 0
hence
x(t) = 0.75 Cos8t