Respuesta :

Answer:

$125

Step-by-step explanation:

Given:

deposit, P=  $500

rate,i =  5%

time,t= 5 years

I=P*i*t

where P is principal amount

i is interest rate

t is time

I is simple interest

Putting values we get:

I=500*0.05*5

 = 125 !

Answer:

Interest = $125

Step-by-step explanation:

A = P(1 + rt) , Where A is the amount, P is the principal, r is the rate and t is the time.

A = $500(1 + 5([tex]\frac{5}{100}[/tex]))

A = $500 + $125 = $625

Interest (I) = A - P

I = $625 - $500 = $125

ACCESS MORE
EDU ACCESS