A free electron with initial energy of 9 eV encounters a rectangular potential step of energy 12 eV and width of 0.4 nm. What is the probability that the electron will tunnel the barrier ?

Respuesta :

Answer:

The  probability that the electron will tunnel the barrier is 0.25%.

Explanation:

Given that,

Initial energy = 9 eV

Potential energy = 12 eV

Width = 0.4 nm

Using formula of transmission coefficient

[tex]T\approx e^{-2kL}[/tex]

[tex]T=Ge^{-2kl}[/tex].....(I)

We need to calculate the value of k

[tex]k=\sqrt{\dfrac{2m}{(\dfrac{h}{2\pi})^2}(v_{0}-E)}[/tex]

Where, m = mass of electron

E = initial energy

v=potential energy

Put the value into the formula

[tex]k=\sqrt{\dfrac{2\times9.1\times10^{-31}}{(1.055\times10^{-34})^2}\times(12-9)\times1.6\times10^{-19}}[/tex]

[tex]k=8.86\times10^{9}[/tex]

We need to calculate the probability that the electron will tunnel the barrier

Using the formula of tunnel barrier

[tex]T=\dfrac{16E(v_{0}-E)}{v_{0}^2}e^{-2kl}[/tex]

Where, [tex]G = \dfrac{16E(v_{0}-E)}{v_{0}^2}[/tex]

Put the value into the formula

[tex]T=\dfrac{16\times9\times(12-9)}{12^2}e^{-2\times8.86\times10^{9}\times0.4\times10^{-9}}[/tex]

[tex]T=0.002505=2.505\times10^{-3}[/tex]

[tex]T=0.25\%[/tex]

Hence, The  probability that the electron will tunnel the barrier is 0.25%.

ACCESS MORE
EDU ACCESS