Respuesta :

Answer:

impedance for RC series = 11,320.102Ω

Φ = 27.92°

Explanation:

Given,

R = 10 KΩ  = 10 × 10³ = 10⁴ Ω

C = 0.2 μF = 0.2 × 10⁻⁶ F

frequency = 150 Hz

ω = 2πf = 2π × 150 = 300π

ωC = 300π × 2 × 10⁻⁷ = 6π  × 10⁻⁵

1/ωC = 5305.16

impedance for RC series =

[tex]\sqrt{\omega^2+\dfrac{1}{\omega^2C^2}}\\\sqrt{10^8 + 28,144,722.6}\\11,320.102 \Omega \\[/tex]

phase angle=

[tex]\phi = tan^{-1}(\dfrac{\dfrac{1}{\omega C}}{R}) = tan^{-1}(\dfrac{5305.16}{10^4}) = tan^{-1}(0.5304)=27.92^{\circ}[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS