An employee who earned $550 a week working 35 hours had her pay increased by 5 percent. Later, her hours were reduced to 30 per week, but the new hourly rate of pay was retained. What was her new amount of weekly pay?

Respuesta :

Answer:

  $495

Step-by-step explanation:

After the 5% raise, her weekly pay was ...

  $550 × 1.05 = $577.50

If she works 35 hours for that pay, her hourly rate is

  $577.50/35 = $16.50

Then, working 30 hours, her weekly pay will be ...

  30 × $16.50 = $495.00

ACCESS MORE
EDU ACCESS