Respuesta :
Answer:
3.89 kg P2O5 must be used to supply 1.69 kg Phosphorus to the soil.
Explanation:
The molecular mass of P2O5 is
P2 = 2* 31 = 62
O5 = 5 * 16 = 80
Molecular Mass = 142
Set up a Proportion
142 grams P2O5 supplies 62 grams of phosphorus
x kg P2O5 supplies 1.69 kg of phosphorus
Though this might be a bit anti intuitive, you don't have to convert the units for this question. The ratio is all that is important.
142/x = 62/1.69 Cross multiply
142 * 1.69 = 62x combine the left
239.98 = 62x Divide by 62
239.98/62 = x
3.89 kg of P2O5 must be used.
Decomposition is a reaction in which a compound is broken down into its components. The mass of pure P2O5 is obtained by mass- mole relationship.
The equation of the decomposition of P2O5 is;
[tex]2 P2O5 -----> P4 + 5 O2[/tex]
Number of moles phosphorus supplied to the soil = [tex]\frac{1.69 * 10^3}{124 g/mol}[/tex] = 13.6 moles
From the reaction equation, we can see that;
2 moles P2O5 yields 1 mole of phosphorus
x moles of P2O5 yields 13.6 moles of phosphorus
x = 2 mole * 13.6 moles/ 1 mole
x = 27.2 moles
Mass of pure P2O5 = 27.2 moles * 142 g/moles = 3862 g or 3.862 Kg
https://brainly.com/question/14595258