Respuesta :
Answer:
[tex]\boxed{\text{0.675 h}}[/tex]
Step-by-step explanation:
18 min = 0.3 h
Car 1 started 0.3 h before Car 2.
Let t = time of Car 2. Then
t + 0.3 = time of Car 1
Distance = speed × time, and both cars travel the same distance. Then
[tex]\begin{array}{rcl}45(t + 0.3) & = & 65t\\45t + 13.5 & = & 65t\\20t & = & 13.5\\t & = & \textbf{0.675 h}\\\end{array}\\\text{Car will overtake Car 1 in } \boxed{\textbf{0.675 h}}[/tex]
Check:
[tex]\begin{array}{rcl}45(0.675 + 0.3) & = & 65 \times 0.675\\45 \times 0.975 & = & 43.875\\43.875 & = & 43.875\\\end{array}[/tex]
OK.
Answer:
Car2 overtakes Car1 after 0.675 hours
Step-by-step explanation:
To solve this question, we must know that
Speed = distance / time
Speed_car1 = 45 mph = distance_car1/ time_1
Speed_car2= 65 mph = distance_car2/ time_2
We know that
time1 - time2 = 18 minutes = 0.3 h
And, at the time of the overtake, both cars will have traveled the same distance.
So,
distance_car1 = 45 mph * time1 = distance_car2 = 65 mph * time2
time1 / time2 = 65/45
time1 = 1.444*time2
Then,
1.444*time2- time2 = 0.3 h
time2 = 0.675 h
time1 = 0.975 h
Car2 overtakes Car1 after 0.675 hours