Answer: We can expect about 40.13% of bottles to have a volume less than 32 oz.
Step-by-step explanation:
Given : The volumes of soda in quart soda bottles can be described by a Normal model with
[tex]\mu=\text{32.3 oz}\\\\\sigma=\text{1.2 oz}[/tex]
Let X be the random variable that represents the volume of a randomly selected bottle.
z-score :[tex]\dfrac{x-\mu}{\sigma}[/tex]
For x = 32 oz
[tex]z=\dfrac{32-32.3}{1.2}=-0.25[/tex]
The probability of bottles have a volume less than 32 oz is given by :-
[tex]P(X<32)=P(z<-0.25)=0.4012937[/tex] [Using standard normal table]
In percent, [tex]0.4012937\times100=40.12937\%\approx40.13\%[/tex]
Hence, we can expect about 40.13% of bottles to have a volume less than 32 oz.