While shopping at the grocery store, Dan decides to estimate the amount of money he will have to pay for the items he wants to buy. He rounds the individual price of each item to the nearest dollar and then adds up the numbers in his head. Dan adds the following items to his shopping cart: one carton of milk for $\$3.58$, one box of cookies for $\$2.97$, one loaf of bread for $\$2.17$, and one pineapple for $\$2.54$. According to Dan's estimate, how many dollars will he be spending at the store?

Respuesta :

Answer:

12 dollars

Step-by-step explanation:

Mile  3.58  rounds to 4 dollars

cookies 2.97 rounds to 3 dollars

bread 2.17 rounds to 2 dollars

pineapple 2.54 rounds to 3 dollars

Adding the whole dollar amounts

4+3+2+3 = 12 dollars

Solution:

Dan will round the price of each item to the nearest dollar. So, the price of milk is rounded to $4, the price of cookies is rounded to $3, the price of bread is rounded to $2, and the pineapple's price is rounded to $3. Adding these numbers up, we get 4+3+2+3=12.Therefore, Dan estimates that he will spend about 12 dollars at the store.

ACCESS MORE