Without using a calculator and with a simple approach, explain how to use reasoning and mental arithmetic to determine which of the following is a better deal: Cereal A: 15oz for $2.95 or Cereal B: 32oz for $5.95

Respuesta :

Answer:

Cereal B

Step-by-step explanation:

Given are two different rates for cereals A and B.

as Cereal A: 15oz for $2.95 or Cereal B: 32oz for $5.95

As such we cannot compare unless we make it unit rate for same number of units

Let us find unit oz rates

Cereal A per oz= [tex]\frac{2.95}{15} =0.1967[/tex]dollars

Cereal B per oz = [tex]\frac{5.95}{32} =0.1859[/tex]dollars

Comparing unit rates per ounce,

we find that Cereal B per oz is lower.

Answer is Cereal B.

ACCESS MORE