Answer:
During July, Pulam actually sold 42,000 units.
Variable Manufacturing Costs for 42,000 units are-
1. Direct Material : [tex](36000/36000)\times42000 =42000[/tex] dollars
2. Direct Labor: [tex](72000/36000)\times42000 =84000[/tex] dollars
3. Variable Manufacturing Overhead : [tex](72000/36000)\times42000 =84000[/tex] dollars
4. Fixed manufacturing costs : $ 180000
5. Total manufacturing costs : [tex]42000+84000+84000+180000=390000[/tex] dollars