Respuesta :
Answer:
C is the correct option.
Step-by-step explanation:
According to the statement:
A farm stand sells apples, a for $4 a bucket and peaches, p, for $6 a bucket
The stand earned $192 revenue last month:.
Therefore the equation is:
4a+6p= $192
The stand sold twice as many peach buckets as apple buckets:
Thus p=2a.
4a+6p=$192 --------equation 1
p=2a -----equation 2
Hence the correct option is C....
Answer:
C. 4a+6p = 192; p =2a
Step-by-step explanation:
Here, a represents the number of apple buckets,
p represents the number of peach buckets,
Since, apples were sold for $4 a bucket and peaches were sold for $6 a bucket,
Thus, the total revenue = 4a + 6p
Given, total revenue = $192,
⇒ 4a + 6p = 192,
Now, twice as many peach buckets as apple buckets were sold.
⇒ p = 2a
Hence, the system of equations represents this scenario,
4a+6p = 192; p =2a,
Option 'C' is correct.