Henrietta buys twelve pounds of bananas and ten pounds of apples for $ 12 . Gustavo buys eight pounds of bananas and five pounds of apples for $ 7 . What is the price per pound of bananas and apples?

Respuesta :

Answer:

The price per pound of bananas is $0.5 and the price per pound of apples is $0.6

Step-by-step explanation:

Let

x -----> the price per pound of bananas

y -----> the price per pound of apples

we know that

12x+10y=12 -----> equation A

8x+5y=7 ----> equation B

Solve the system of equations by graphing

Remember that the solution is the intersection point both graphs

The intersection point is (0.5,0.6)

see the attached figure

therefore

The price per pound of bananas is $0.5

The price per pound of apples is $0.6

Ver imagen calculista