Answer:
Cost per unit = $103.37 under activity based costing.
Explanation:
Calculating Activity cost rate per activity
Activity Cost Cost Driver Rate = Cost/Cost Driver
Assembly $504,520 47,000 MH $10.734 MH
Processing Order $57,263 1,400 orders $40.90 per order
Order Inspection $80,589 1.410 insp hours $57.155 per hour
Cost of product L19B
Assembly = $10.734 X 1,050 = $11,270.7
Processing order = $40.90 X 130 = $5,317
Order Inspection = $57.155 X 80 = $4,572.4
Direct Material = $43.74 X 490 units = $21,432.6
Direct Labor = $16.45 X 490 units = $8,060.5
Total product cost = $50,653.2
Total units produced and sold = 490
Cost per unit = $50,653.2/490 = $103.37 under activity based costing.