Answer:
c. 1600J
Explanation:
The loss in potential energy of the boy is given by:
[tex]U=mg \Delta h[/tex]
where
m = 40 kg is the mass of the boy
g = 9.8 m/s^2 is the acceleration of gravity
[tex]\Delta h = 4 m + 0.02 m = 4.02 m[/tex] is the total change in the height of the boy (4 metres + 2 cm due to the compression of the spring)
Substituting, we find
[tex]\Delta U = (40 kg)(9.8 m/s^2)(4.02 m) = 1577 J \sim 1600 J[/tex]