Answer:
The speed of the center of mass of the two carts is 0.103 m/s
Explanation:
It is given that,
Mass of the air track cart, m₁ = 350 g = 0.35 kg
Velocity of air track cart, v₁ = 1.25 m/s
Mass of cart, m₂ = 280 g = 0.28 kg
Velocity of cart, v₂ = -1.33 m/s (it is travelling in opposite direction)
We need to find the speed of the center of mass of the two carts. It is given by the following relation as :
[tex]v_{cm}=\dfrac{m_1v_1+m_2v_2}{m_1+m_2}[/tex]
[tex]v_{cm}=\dfrac{0.35\ kg\times 1.25\ m/s+0.28\ kg\times (-1.33\ m/s)}{0.35\ kg+0.28\ kg}[/tex]
[tex]v_{cm}=0.103\ m/s[/tex]
Hence, this is the required solution.