Answer: Hence, Probability of more than 1 death in a corps in a year is 0.126.
Step-by-step explanation:
Since we have given that
Mean for a poisson distribution (λ) = 0.61
Number of years = 20 years
We need to find the probability of more than 1 death in a corps in a year.
P(X>1)=1-P(X=0)-P(X=1)
Here,
[tex]P(X=0)=\dfrac{e^{-0.61}(0.61)^0}{0!}=0.543\\\\and\\\\P(X=1)=\dfrac{e^{-0.61}(0.61)}{1}=0.331[/tex]
So,
P(X>1)=1-0.543-0.331=0.126
Hence, Probability of more than 1 death in a corps in a year is 0.126.