A cyclotron designed to accelerate protons has a magnetic field of magnitude 0.15 T over a region of radius 7.4 m. The charge on a proton is 1.60218×10−19 C and its mass is 1.67262 × 10−27 kg. What is the cyclotron frequency? Answer in units of rad/s.

Respuesta :

Explanation:

It is given that,

Magnetic field, B = 0.15 T

Charge on a proton, [tex]q=1.60218\times 10^{-19}\ C[/tex]

Mass of a proton, [tex]m=1.67262 \times 10^{-27}\ kg[/tex]

The cyclotron frequency is given by :

[tex]f=\dfrac{qB}{2\pi m}[/tex]

[tex]f=\dfrac{1.60218\times 10^{-19}\ C\times 0.15\ T}{2\pi \times 1.67262 \times 10^{-27}\ kg}[/tex]

f = 2286785.40 Hz

or

[tex]\omega=14368296.44\ rad/s[/tex]

[tex]\omega=1.43\times 10^7 rad/s[/tex]

Hence, this is the required solution.

ACCESS MORE
EDU ACCESS