Answer:
0.86 or 86%
Step-by-step explanation:
The data given represent 41% of people in a certain country like to cook and 68% of people in the country like to shop, while 14% enjoy both activities.
The probability that a randomly selected person in the country enjoys cooking or shopping or both.
People who like to cook P(C) = 41% = 0.40
People who like to shopping P(S) = 68% = 0.60
People who like cooking and shopping both P(C∩S) = 14% = 0.14
People who like cooking or shopping or both = P(C∪S)
= P(C) + P(S) - P(C∩S)
= 0.40 + 0.60 - 0.14
= 0.86
The probability that a randomly selected person in the country enjoys cooking or shopping or both is 0.86 or 86%