A 1.55 kg falcon catches a 0.395 kg dove from behind in midair. What is their velocity after impact if the falcon's velocity is initially 29.5 m/s and the dove's velocity is 7.15 m/s in the same direction?

Respuesta :

Answer:

The velocity after impact 24.96 m/s

Explanation:

Given that,

Mass of falcon = 1.55 kg

Mass of dove = 0.395 kg

Velocity of falcon = 29.5 m/s

Velocity of dove = 7.15 m/s

We need to calculate the velocity after impact

Using conservation of momentum

[tex]m_{1}u_{1}+m_{2}u_{2}=(m_{1}+m_{2})v[/tex]

Where,

u = initial velocity

v = final velocity

[tex]m_{1}[/tex] = mass of falcon

[tex]m_{2}[/tex] = mass of dove

Put the value in the equation (I)

[tex]1.55\times29.5+0.395\times7.15=(1.55+0.395)v[/tex]

[tex]v=\dfrac{1.55\times29.5+0.395\times7.15}{(1.55+0.395)}[/tex]

[tex]v=24.96\ m/s[/tex]

Hence, The velocity after impact 24.96 m/s

ACCESS MORE
EDU ACCESS