Answer:
The value of the dissociation constant will be:[tex]3.94\times 10^{-4}[/tex].
Explanation:
[tex]AsH\rightleftharpoons As^++H^+[/tex]
At ,t= 0 c 0 0
At eq'm (c-x) x x
Concentration of aspirin = c
[tex]c=\frac{2.00 g}{180 g/mol\times 0.600 L}=0.01851 M [/tex]
Expression for dissociation constant will be given as:
[tex]K_a=\frac{[H^+][As^+]}{[AsH]}=\frac{x\times c}{(c-x)}=\frac{x^2}{(c-x)}[/tex]..(1)
The pH of the solution = 2.60
The pH of the solution is due to free hydrogen ions whcih come into solution after partial dissociation of aspirin.
[tex]pH=2.60=\log[H^+]=-\log[x][/tex]
[tex]x=0.002511 M[/tex]
Putting value of x in (1).
[tex]K_a=\frac{x^2}{(c-x)}=\frac{(0.002511 M)^2}{(0.01851 M-0.002511 M)}[/tex]
[tex]K_a=3.94\times 10^{-4}[/tex]
The value of the dissociation constant will be:[tex]3.94\times 10^{-4}[/tex].