If n = 44 mm and p = 67 mm, what is the measure of angle θ?
A. 41°
B. 57°
C. 49°
D. 33°

Answer: Option C
49°
Step-by-step explanation:
By definition, the cosine of an angle is defined as:
[tex]cos(\theta) = \frac{adjacent}{hypotenuse}[/tex].
The hypotenuse is always the opposite side to the 90 ° angle
The adjacent side is the one that contains the angle theta and the angles of 90 °.
In this case note that:
[tex]adjacent = n = 44\ mm\\\\hypotenuse = p = 67\ mm[/tex]
So:
[tex]cos(\theta) = \frac{44}{67}[/tex]
[tex]\theta = arcos(\frac{44}{67})[/tex]
[tex]\theta =49\°[/tex]
The answer is:
The correct option is:
C. 49°
To calculate the measure of the angle, we can use the following trigonometric relation:
[tex]Cos\theta =\frac{Adjacent}{Hypothenuse}[/tex]
We are given the following information:
[tex]adjacent=n=44mm\\hypothenuse=p=44mm[/tex]
So, substituting and calculating we have:
[tex]Cos(Cos\theta)^{-1} =Cos(\frac{Adjacent}{Hypothenuse})^{-1}\\\\\theta=Cos(\frac{Adjacent}{Hypothenuse})^{-1}\\\\\theta=Cos(\frac{Adjacent}{Hypothenuse})^{-1}[/tex]
[tex]\theta=Cos(\frac{Adjacent}{Hypothenuse})^{-1}=Cos(\frac{44}{67})^{-1}=48.95\°=49\°[/tex]
Hence, the correct option:
C. 49°
Have a nice day!