A hot dog vendor has determined that the number of hot dogs he sells per day is inversely proportional to the price he charges. The vendor wants to decide if increasing his price by 55 cents will drive away too many customers. On average, he sells 200 hot dogs a day at a price of $3.85 per hot dog. How many hot dogs can he expect to sell if the price is increased by 55 cents? Round your answer to the nearest hot dog.

Respuesta :

Answer:

  175 hot dogs

Step-by-step explanation:

The new price will be $3.85 + 0.55 = $4.40. Since the price has increased by a factor of 4.40/3.85 = 8/7, the number of hot dogs sold, which is inversely proportional, will be ...

  (7/8)·200 = 175 . . . hot dogs sold at the higher price

ACCESS MORE
EDU ACCESS